Trump Administration Transition

December 2016

White House

  • Chief of Staff: Reince Preibus (Republican National Committee (RNC))
  • Chief Strategist and Senior Counselor: Steve Bannon (Breitbart News)
  • Counselor to the President: Kellyanne Conway (The Polling Company)
  • Deputy Chief of Staff to the White House: Katie Walsh (RNC)
  • Deputy Chief of Staff for Operations: Joe Hagin (Command Consulting)
  • Deputy Chief of Staff for Legislative, Intergovernmental Affairs and Implementation: Rick Dearborn (Office of Senator Sessions)
  • Assistant to the President and Director of Strategic Communications: Hope Hicks
  • Assistant to the President and Press Secretary: Sean Spicer (RNC)
  • Assistant to the President and Director of Communications: Jason Miller has vacated
  • Assistant to the President and Director of Social Media: Dan Scavino (Trump Organization)
  • Assistant to the President and White House Counsel: Don McGahn (Jones Day)
  • Assistant to the President and Director of Legislative Affairs: Marc Short (Office of Gov. Pence)
  • Assistant to the President and Director of Presidential Personnel: John DeStefano (former aide to Speaker Boehner)
  • Assistant to the President and Director of Communications for the Office of Public Liaison: Omarosa Manigault (Trump for America, Celebrity Apprentice)
  • Assistant to the President and Director of Trade and Industrial Policy: Dr. Peter Navarro (UC-Irvine)
    • Note: Dr. Navarro will lead the newly-formed National Trade Council, which is intended to: advise the president on innovative strategies in trade negotiations; coordinate with other agencies to assess US manufacturing capabilities and the defense industrial base; help match unemployed American workers with new opportunities in the skilled manufacturing sector; and lead the Buy America, Hire America program
  • Director of the National Economic Council: Gary Cohn (Goldman Sachs)
  • Assistant to the President for Homeland Security and Counterterrorism: Thomas Bossert (Deputy Homeland Security Adviser to George W. Bush)
    • Note: President-elect Trump has elevated this position and restored its independent status alongside the National Security Advisor.  Bossert will focus on domestic security priorities while Gen. Flynn will focus on international threats
  • Assistant to the President and Chief of Staff to the Vice President: Josh Pitcock (Trump for America)
  • Deputy Assistant to the President and Director of Oval Office Operations: Keith Schiller (previously Mr. Trump’s private security director)
  • Deputy Assistant to the President and Political Director: Bill Stepien (Office of New York Governor Chris Christie)
  • Deputy Assistant to the President and Deputy Communications Director: Jessica Ditto (Office of Kentucky Governor Matt Bevin)
  • Deputy Assistant to the President and Deputy Communications Director and Research Director: Raj Shah (RNC)
  • Deputy Assistant to the President and Director of Advance: George Gigicos (Telion Corp)
  • Deputy Assistant to the President and Deputy Chief of Staff to the Vice President: Jen Pavlik (Office of Governor Mike Pence)
  • Deputy Assistant to the President and Director of Scheduling: Caroline Wiles (Trump for America)
  • Scheduler to the Vice President-elect: Sarah Makin (Wise Public Affairs)
  • Special Representative for International Negotiations: Jason Greenblatt (The Trump Organization)
  • Special Assistant to the President and Personal Aide to the President: John McEntee (Fox News)
  • Special Adviser to the President on Regulatory Reform: Carl Icahn (Icahn Enterprises)
    • Note: Icahn will be advising the president in his individual capacity and will not be serving as a federal employee or a special government employee, and will not have specific duties
  • US Trade Representative: Robert Lighthizer (Skadden, Arps, Slate, Meagher and Flom)
  • White House and Transition Team General Counsel: Don McGahn (Jones Day, former SEC Commissioner under George W. Bush)
  • Landing Team:
    • Rick Dearborn (Chief of Staff to Sen. Jeff Sessions)
    • Katie Walsh (RNC)
    • Sean Cairncross (RNC)
    • Josh Pitcock (Trump for America)
    • Jennifer Pavlick (Trump for America)
    • Marcia Lee Kelly (Trump for America)
    • Joseph Hagin (Command Consulting)

Transition Team Executive Committee and Leadership Staff

  • Executive Team Executive Director: Rick Dearborn
  • Vice Chairs:
    • Congresswoman Marsha Blackburn (R-TN)
    • Housing and Urban Development Secretary Nominee Dr. Ben Carson 
    • New Jersey Governor Chris Christie
    • Oklahoma Governor Mary Fallin
    • Incoming National Security Adviser Lt. General Michael Flynn (retired, US Army)
    • Former Speaker of the US House of Representatives Newt Gingrich
    • Former New York City Mayor Rudy Giuliani
    • Congresswoman Cynthia Lummis (R-WY)
    • Incoming Deputy National Security Advisor Kathleen Troia "KT" McFarland
    • Congressman Tom Reed (R-NY)
    • Congresswoman Cathy McMorris Rodgers (R-WA)
    • Attorney General Nominee US Senator Jeff Sessions (R-AL)
    • US Senator Tim Scott (R-SC)
  • Transition Team Executive Committee:
    • Congressman Lou Barletta (R-PA)
    • Florida Attorney General Pam Bondi
    • Congressman Chris Collins (R-NY)
    • Congressman Sean Duffy (R-WI)
    • Congressman Trey Gowdy (R-SC)
    • Jared Kushner (Kushner Companies)
    • Congressman Tom Marino (R-PA)
    • Rebekah Mercer (Manhattan Institute for Policy Research)
    • Treasury Secretary Nominee Steven Mnuchin (Dune Capital Management)
    • Congressman Devin Nunes (R-CA)
    • Congressman Dennis Ross (R-FL)
    • Anthony Scaramucci (SkyBridge Capital)
    • Pastor Darrell Scott (New Spirit Revival Ministries)
    • Kiron Skinner (Hoover Institution/ Carnegie Mellon University)
    • Peter Thiel (Founders Fund)
    • Congresswoman Amata Coleman Radewagen (R-American Samoa)
    • Former US Representative John Sweeney (R-NY)
    • Sheriff Butch Anderson (Dutchess County, NY)
    • Safra Catz (Oracle)
    • Tom Dadey (Dadey Insurance and Onondaga County, NY Republican Party)
    • Nick Langworthy (Erie County, NY Republican Party)
    • Mike McCormack (Dutchess County, NY Republican Party)
    • Joseph Mondello (Nassau County, NY Republican Party)
    • Omarosa Manigault (Trump Campaign, Celebrity Apprentice)
    • Donald Trump Jr.
    • Eric Trump
    • Ivanka Trump
    • Reince Priebus
    • Stephen Bannon
  • Transition Team Leadership Staff:
    • Senior Advisor, Vice President-elect Pence: Nick Ayers (Target Enterprises)
    • Senior Advisor: Kellyanne Conway (The Polling Company)
    • Deputy Executive Director: David Bossie (Citizens United)
    • Advance Lead: Aaron Chang (Huckabee for President)
    • Director of Rapid Response: Steven Cheung (Ultimate Fighting Championship)
    • Executive Director: Rick Dearborn (Sen. Jeff Sessions)
    • Senior Advisor: A.J. Delgado (Mediate Columnist)
    • Special Advisor for Operations: Jeff DeWit (Arizona State Treasurer)
    • Deputy Communications Director: Jessica Ditt (Office of Kentucky Gov. Bevin)
    • Director of Advance: George Gigicos (Telion Corp)
    • Special Advisor for Operations: Michael Glassner (C&M Transcontinental)
    • Press Director: Stephanie Grisham (Arizona State House)
    • National Press Secretary: Hope Hicks (The Trump Organization)
    • General Counsel: Don McGahn (Jones Day)
    • Communications Director: Jason Miller has vacated (Ted Cruz for President)
    • National Policy Director: Stephen Miller (Office of Sen. Jeff Sessions)
    • Senior Advisor: Katrina Pierson (Tea Party activist)
    • Senior Advisor, Vice President-elect Pence: Josh Pitcock (federal lobbyist for Indiana)
    • Director of Social Media: Dan Scavino (The Trump Organization)
    • Senior Advisor, Vice President-elect Pence: Marc Short (Koch Industries)
    • Senior Communications Advisor: Sean Spicer (RNC)
    • Senior Advisor: Katie Walsh (RNC)
    • Deputy Communications Director: Bryan Lanza (Citizens United)
    • Dirk Eyman (RNC)
    • Gerrit Lansing (RNC)
    • Chris Liddell (Trump for America)
    • Marc Lotter (Trump for America)
    • Matthew Morgan (Barnes & Thornburg)
    • Vanessa Morrone (RNC)
    • Mark Paoletta (DLA Piper)
    • Robert Peede (Trump for America)
    • Ory Rinat (Heritage)
    • Elizabeth Steil (RNC)
    • Stephanie Winston Wolkoff (SWW Creative)
    • Mike Boisvenue (Independent Joint Anti-Corruption Monitoring and Evaluation Committee)
    • Reed Cordish (The Cordish Companies)
    • Ann Donaldson (Jones Day)
    • Kenneth Juster (Warburg Pincus)
    • Jeremy Katz (Trump for America)
    • Stefan Passantino (Dentons)
    • Andrea Thompson (McChrystal Group)
    • Lindsay Walters (RNC)

Agency Action Team

  • Team Lead: Ron Nicol (The Boston Consulting Group)
    • Economic Issues: David Malpass (Encima Global LLC; Convector Capital Management; former Deputy Assistant Secretary of State for George H.W. Bush)
    • Independent Financial Agencies: Paul Atkins (Patomak Global Partners LLC, former SEC Commissioner)
    • Domestic Issues: Ken Blackwell (HUD Under Secretary for George H.W. Bush)
    • Management and Budget Issues: Kay Coles James (OPM Director for George W. Bush) and Edwin Meese (Attorney General for Ronald Reagan)
    • Agency Transformation and Innovation: Beth Kaufman (Wealth Management)
    • National Security Issues: Vacated by Rep. Mike Rogers

Policy Implementation Team

  • Team Lead: Ado Machida (former policy aide, Vice President Dick Cheney)
    • Executive Legal Action Lead: Andrew Bremberg (Scott Walker for President)
    • Executive Authority Adviser: Carlos Diaz Rosillo (Harvard lecturer)
    • Energy Independence: Vacated by Mike Catanzaro (Koch Industries)
    • Trade Reform: Rolf Lundeberg (former Senior Vice President, US Chamber of Commerce)
    • Immigration Reform: Danielle Cutrona (Senate Judiciary Committee counsel)
    • Healthcare Reform: Paula Stannard (Alston & Bird)
    • Defense and National Security: Bert Mizusawa (Maj. Gen. Army Reserve) and Sandra Luff (Legislative Director for Senator Sessions)
    • Tax Reform: Jim Carter (Emerson)
    • Regulatory Reform: Rob Gordon (House Natural Resources Committee)
    • Veterans Affairs Reform: Bill Chatfield (former Director of the Selective Service)
    • Financial Services: Brian Johnson (House Financial Services Committee)
    • Education: Gerard Robinson (AEI) and Townsend McNitt (Consultant)
    • Transportation and Infrastructure: Martin Whitmer (Whitmer and Worrall)
    • Protecting Constitutional Rights: Ken Klukowski (First Liberty Institute)

President’s Strategic and Policy Forum

In early December, Trump established the Forum to meet with him frequently to share their specific experience and knowledge as the new administration implements its economic agenda.

  • Forum Chairman: Stephen A. Schwarzman (Blackstone)
  • Paul Atkins (Patomack Global Partners; former SEC Commissioner)
  • Mary Barra (General Motors)
  • Toby Cosgrove (Cleveland Clinic)
  • Jamie Dimon (JPMorgan Chase)
  • Larry Fink (BlackRock)
  • Travis Klanick (Uber)
  • Bob Iger (Walt Disney)
  • Rich Lesser (Boston Consulting Group)
  • Doug McMillon (Boeing)
  • Elon Musk (SpaceX and Tesla)
  • Indra Nooyi (PepsiCo)
  • Adebayo “Bayo” Ogunlesi (Global Infrastructure Partners)
  • Ginni Rometty (IBM)
  • Kevin Warsh (Hoover Institute, former member of Federal Board of Governors)
  • Jack Welch (retired, General Electric)
  • Daniel Yergin (IHS Markit)

Department of State

  • Secretary of State Nominee: Rex Tillerson (ExxonMobil)
  • Ambassador to the UN Nominee: Gov. Nikki Haley (R-SC)
  • Ambassador to China Nominee: Gov. Terry Branstad (R-IA)
  • Ambassador to Israel: David Friedman (Kasowitz, Benson, Torres & Friedman LLP)
  • Transition Team:
    • Steven Groves (Heritage Foundation)
    • James Burnham (Jones Day)
    • Robert Blau (retired, Senior Foreign Service officer)
    • Erin Walsh (retired, Goldman Sachs)
    • Alexander Gray (Trump for America)
    • Ambassador Jackie Wolcott (US Commission on International Religious Freedom, former UN Security Council Ambassador)
    • Ashley Bell (RNC)
    • Charles Glazer (Fieldpoint Private)
    • Christopher Burnham (Cambridge Global Capital)
    • Catharine O’Neill (House Foreign Affairs Committee, formerly)
    • Kristal Quarker Hartsfield (Executive Office of the Governor of Maryland)
    • Andrew Peek (Claremont McKenna College)
    • Herman Pirchner (American Foreign Policy Council)
    • Amy Bradshaw (The Boston Consulting Group)
    • Bob Castro (Bob Castro Strategies)
    • Paul Lettow (Jones Day)
    • Karina Rollins (Heritage)
    • Kiron Skinner (Hoover Institution/Carnegie Mellon University)

Department of Defense

  • Secretary of Defense Nominee: General James Mattis (retired, US Army)
  • Secretary of the Army Nominee: Vincent Viola (retired, US Army; Florida Panthers NHL)
  • Transition Team:
    • Lt. Gen. Keith Kellogg (retired, US Army)
    • Greg Gardner (NETApp)
    • Thomas Carter (Elbit Systems of America)
    • Michael Duffey (Republican Party of Wisconsin)
    • William Hartzog (Burdeshaw Associates)
    • Justin Johnson (The Heritage Foundation)
    • Earl Matthews (US Army)
    • Bert Mizusawa (Maj. Gen. Army Reserve)
    • Sergio de la Pena (de la Pena Consulting)
    • Mira Ricardel (M. Ricardel LLC)
    • Trae Stephens (Founders Fund)
    • Mark Albrecht (US Space LLC)
    • Kenneth Braithwaite (Vizient, Inc.)
    • Craig Duehring (retired, US Air Force)
    • David Trachtenberg (Shortwaver Consulting)
    • Dakota Wood (Heritage Foundation)
    • Michael Egan (Boston Consulting Group)
    • Chris Hassler (Syndetics)
    • Kendell Pease (Kendell LLC)
    • David McCracken (Oak Ridge Strategies)
    • Whitney Meyers (Defense Intelligence Agency, formerly)
    • Jennifer Buck (Spectrum Group)

Department of Homeland Security

  • Secretary of Homeland Security Nominee: General John Kelly (retired, USMC)
  • Transition Team:
    • Cindy Hayden (Altria lobbyist; former Sen. Sessions staffer)
    • Jim Carafano (Heritage Foundation)
    • Mike Dougherty (Secure Identity & Biometrics Assoc.; former staffer to Sen. Jon Kyl (R-AZ))
    • Thomas DiNanno (International Assessment & Strategy Center)
    • Katharine Gorka (Council on Global Security)
    • Bradley Buswell (Morpho Detection)
    • John Barsa (Goldbelt, Inc.)
    • Lora Ries (CSRA Inc.)
    • John Sanders (Pramantha Solutions)
    • Jonathan Spaner (McKinsey & Company)
    • Hugo Teufel (Raytheon)
    • Joseph DeFelice (Pennsylvania GOP)

Department of Justice

  • Attorney General Nominee: Senator Jeff Sessions (R-AL)
  • Transition Team:
    • J. Patrick Rowan (McGuireWoods)
    • Jessie Liu (Morrison & Foerster)
    • Ronald Tenpas (Morgan, Lewis & Bockius)
    • David Higbee (Hunton & Williams LLP)
    • Lizette Benedi Herraiz (Strayer University)
    • Steven Engel (Dechert LLP)
    • Thomas Wheeler (Frost Brown Todd, LLC)
    • Stefani Carter (Stefani Carter & Associates)
    • Brian Benczkowski (Kirkland & Ellis LLP)
    • Zina Bash (formerly of Gibson, Dunn & Crutcher)
    • Greg Katsas (Jones Day)
    • James Burnham (Jones Day)
    • William Cleveland (City of Alexandria Public Schools)
    • Michael Battle (Barnes & Thornburg LLP)
    • Edmund Searby (BakerHostetler)
    • Andrew Davis (Gibson, Dunn & Crutcher)
    • Nicholas Matich (Kirkland & Ellis)
    • Chad Mizelle (Gibson, Dunn & Crutcher)
    • John Moran (Kirkland & Ellis)

Department of the Treasury

  • Secretary of the Treasury Nominee: Steven Mnuchin (Dune Capital Management)
  • Transition Team:
    • Bill Walton (Rappahannock Ventures; former CEO Allied Capital)
    • Curtis Dubay (Heritage Foundation)
    • Judy Shelton (Sound Money Project and Atlas Network)
    • Mauricio Claver-Carone (Cuba Democracy Advocates; former Attorney-Advisor, Treasury Department)
    • Eileen O’Connor (Eileen J. O’Connor PLLC)
    • Thomas Feddo (Alston & Bird)
    • Michael Friedman (The Boston Consulting Group)
    • Mark Woolway (Zenefits)
    • Keith Noreika (Simpson Thacher & Bartlett LLP)
    • Edward O’Callaghan (Clifford Chance LLP)
    • Kimberly Reed (International Food Information Council Foundation)
    • Todd Steggerda (McGuireWoods LLP)
    • Kaitlyn Ferguson (Clifford Chance)
    • Dan Kowalski (Senate Budget Committee)
    • Brian Roseboro (BCRoseboro Advisors)
    • Reid Rubinstein (Dinsmore & Shohl)
    • Andrew Tuchman (Mahopac Capital Partners)
    • Craig Phillips (BlackRock)
    • Rebecca Spicer (National Beer Wholesalers Association)

Department of Labor

  • Secretary of Labor Nominee: Andy Puzder (CKE Restaurants)
  • Transition Team:
    • Jane Norris (former DOL Deputy Assistant Secretary for Public Affairs)
    • Loren Smith (Capital Alpha Partners)
    • Richard Manning (Americans for Limited Government)
    • Nathan Mehrens (Americans for Limited Government Research Foundation)
    • Veronica Birkenstock (Practical Employee Solutions)
    • Diana Furchtgott-Roth (Manhattan Institute for Policy Research)
    • F. Vincent Vernuccio III (Mackinac Center for Public Policy)
    • Mark Cowan (Spectrum Group)
    • Eric Dreiband (Jones Day)
    • Mark Zelden (CRC Global Solutions)

Department of Commerce

  • Secretary of Commerce Nominee: Wilbur Ross (WL Ross and Co.)
  • Deputy Secretary of Commerce: Todd Ricketts (Chicago Cubs)
  • Transition Team:
    • Ray Washburne (Charter Holdings)
    • David Bohigian (Pluribus Ventures)
    • Joan Maginnis (former Commerce Assistant General Counsel for Finance and Litigation)
    • William Gaynor (Rock Creek Advisors)
    • Tom Leppert (Kaplan)
    • Kevin Harrington (Thiel Macro)
    • A. Mark Neuman (L Brands)
    • George Sifakis (Ideagen)
    • Kenneth Haapala (Science and Environmental Policy Project)
    • Scott Rayder (University Corporation for Atmospheric Research)
    • James Uthmeier (Jones Day)

Department of Health and Human Services

  • Secretary of Health and Human Services Nominee: Rep. Tom Price (R-GA)
  • Administrator of Centers for Medicare and Medicaid Services: Seema Verma (SVC, Inc.)
  • Transition Team:
    • Andrew Bremberg (Right Policy, LLC)
    • Paula Stannard (Alston & Bird)
    • Renee Amoore (The Amoore Group)
    • Marie Meszaros (Committee for a Responsible Federal Budget)
    • John Brooks (MITRE Corporation)
    • Scott Gottlieb (AEI)
    • Eric Hargan (Greenberg Traurig)
    • Nina Owcharenko Schaefer (The Heritage Foundation)
    • Kamran Daravi (United Nations)
    • Ed Haislmaier (The Heritage Foundation)
    • Maggie Wynne (Knights of Columbus)
    • Demetrios Kouzoukas (UnitedHealth Group)
    • Manuel Iglesias (Hygea Holdings Corporation)
    • Patrick Lawler (Youth Villages)

Department of Housing and Urban Development

  • Secretary of Housing and Urban Development Nominee: Dr. Ben Carson
  • Transition Team:
    • Bud Albright (Ogilvy Government Relations)
    • John Bravacos (BravacosLaw)
    • Elvis Solivan (Philadelphia Parking Authority)
    • Jimmy Kemp (Jack Kemp Foundation)
    • Shawn Krause (Quicken Loans)
    • David Worley (PricewaterhouseCoopers)
    • Heather Flick (The Flick Group)

Department of Transportation

  • Secretary of Transportation Nominee: Elaine Chao
  • Transition Team:
    • Nancy Butler (AECOM)
    • Shirley Ybarra (Reason Foundation)
    • Bo Denysyk (Global USA)
    • T. Finch Fulton (VOX Global)
    • Brigham McCown (Kilgore McCown)
    • Karen Czarnecki (Mercatus Center at George Mason University)
    • Marcus Lemon (Polsinelli PC)
    • Daniel Elwell (Elwell & Associates)

Department of Education

  • Secretary of Education Nominee: Betsy DeVos (Michigan Republican Party)
  • Transition Team:
    • Bill Evers (Hoover Institution)
    • Jim Manning (Education official under George W. Bush)
    • Williamson Evers (Hoover Institution)
    • Thomas Wheeler (Frost Brown Todd, LLC)
    • Kathleen Madigan Rebarber (AccountabilityWorks)
    • Kent Talbert (Kent D. Talbert, PLLC)

Department of Energy

  • Secretary of Energy Nominee: Gov. Rick Perry (R-TX)
  • Transition Team:
    • Mark McKenna (MWR Strategies)
    • Thomas Pyle (Institute for Energy Research)
    • Kelly Mitchell (Multi-Automatic Tool & Supply Co.)
    • Travis Fisher (Institute for Energy Research)
    • Martin Dannenfelser Jr. (Energy Innovation Reform Project)
    • William Greene (Safari Club International)
    • Mark Maddox (The Livingston Group)
    • Daniel Simmons (The Institute for Energy Research)
    • David Jonas (Fluet, Huber + Hoang)
    • Jack Spencer (The Heritage Foundation)
    • Thomas Norris (Cap Square Solutions)
    • John Giordano (Trump For America)

Department of Agriculture

  • Secretary of Agriculture Nominee: Sonny Perdue (former Governor of Georgia)
  • Transition Team:
    • Carrie Castille (Louisiana Department of Agriculture and Forestry)
    • Brian Klippenstein (Protect the Harvest)
    • Lance Kotschwar (Gavilon Group)
    • Russell Laird (National Rural Utilities Cooperative Finance Corporation)
    • Stephen Vaden (Jones Day)
    • Joel Leftwich has vacated (Senate Committee on Agriculture)

Department of the Interior

  • Secretary of the Interior Nominee: Rep. Ryan Zinke (R-MT)
  • Transition Team:
    • David Bernhardt (Brownstein Hyatt Farber Schreck)
    • Doug Domenech (Texas Public Policy Foundation)
    • Mary Bomar (retired, National Park Service)
    • Karen Budd-Falen (Budd-Falen Law Offices)
    • Ned Mamula (Cato Institute)
    • Kathy Benedetto (Bioxy Research)
    • Scott Cameron (Koniag, Inc.)
    • Daniel Jorjani (Freedom Partners)

Environmental Protection Agency

  • EPA Administrator Nominee: Scott Pruitt (Attorney General of Oklahoma)
  • Transition Team:
    • Myron Ebell (CEI)
    • Amy Oliver Cooke (Independence Institute)
    • Christopher Horner (CEI)
    • Harlan Watson (retired, House Committee on Science, Space and Technology)
    • David Kreutzer (The Heritage Foundation)
    • Austin Lipari (Federalist Society)
    • David Schnare (Energy and Environment Legal Institute)
    • David Stevenson (Ceasar Rodney Institute)
    • Greg Sugiyama (The Sugiyama Group)

Department of Veterans Affairs

  • Secretary of Veterans Affairs Nominee: David Shulkin (Undersecretary of Health at the VA)
  • Transition Team
    • Michael Meese (former Senior Adviser to Gen. David Petraeus)
    • Lolita Zinke (Freshmen Congressional Club)
    • Steve Buyer (Steve Buyer Group)
    • Lynda Davis (TAPS)
    • Ellen Embrey (Stratitia, Inc.)
    • J. Keith Kellogg (Cubic Corporation)
    • Darin Selnick (Concerned Veterans for America)
    • Amber Smith (Concerned Veterans for America)
    • Bill Chatfield (former Director of the Selective Service)
    • Philip Spencer (The Boston Consulting Group)
    • Ronald Thomas (ThomasRiley Strategies)
    • Jim Dolbow (Senator Coates)
    • Lawrence Connell (Netsimco)
    • John Gore (Jones Day)
    • John Jaggers (Trump for America)

National Security Council

  • National Security Adviser: Lt. General Michael Flynn (retired, US Army)
  • Chief of Staff and Executive Secretary: Lt. General Keith Kellogg (retired, US Army)
  • Deputy National Security Adviser: Kathleen Troia "KT" McFarland (Fox News)
  • Director of Strategic Communications: Monica Crowley (Fox News, Washington Times)
  • Transition Team:
    • Marshall Billingslea (Deloitte)
    • Mark Scraba (29k Leaders)
    • Thomas Higgins (First Data)
    • Sven Kraemer (American Foreign Policy Council)
    • Tera Dahl (Council on Global Security)
    • Kiron Skinner (Hoover Institution/Carnegie Mellon University)
    • Lisa Marie Cheney (Innovative Business Group)
    • Yleem Poblete (Institute for Policy Research at Catholic University)
    • Jennifer Arangio (Command Consulting Group)
    • Brad Hansell (The Boston Consulting Group)
    • Megan Badasch (Intersection Consulting)
    • Christopher Ford (Senate Foreign Relations Committee)
    • Matthew Pottinger (Davidson Kempner Capital Management)
    • Sarah Flaherty (US Navy)
    • Robin Townley (The Wildcat Foundation)
    • Victoria Coates (US Senate)
    • Christopher Costa (US Special Operations Command)
    • Jonathan Hoffman (Summit Strategies)
    • Cari Lutkins (Trump for America)
    • John Rader (Trump for America)
    • John Reed (US Coast Guard)
    • Joshua Steinman (ThinAir Labs)

Office of the Director of National Intelligence

  • Director of National Intelligence Nominee: former Senator Dan Coats (R-IN)
  • Transition Team:
    • Geof Kahn (House Permanent Select Committee on Intelligence)
    • James Hoskins (Scitor Corporation)
    • Brad Hansell (The Boston Consulting Group)
    • Paul Becker (The Becker T3 Group)
    • L. Roger Mason, Jr. (Noblis)
    • Benjamin Powell (WilmerHale)
    • Bryan Smith (Beacon Global Strategies)
    • Juan Zarate (Center for Strategic and International Studies)
    • Thomas Higgins (First Data)
    • Bijan Rafiekian (National Defense University Foundation)
    • James Renne (Renne Law)
    • Reagan Thompson (Rep. Pompeo)
    • Annette Torrisi (General Dynamics)

National Intelligence Council

  • Transition Team: Ronald Burgess (Deputy Director of National Intelligence for George W. Bush)

Central Intelligence Agency

  • CIA Director Nominee: Rep. Mike Pompeo (R-KS)

Federal Reserve Board

  • Chair: Janet Yellen (term will expire in February 2018)
  • Transition Team:
    • Ralph Ferrara (Proskauer Rose LLP)
    • Julie B. Lindsay (Citigroup)

Securities and Exchanges Commission

  • Chairman Nominee: Jay Clayton (Sullivan & Cromwell LLP)
  • Current Chair: Mary-Jo White (will retire when the Trump Administration begins)
  • Transition Team:
    • Sharon Brown-Hruska (NERA Economic Consulting)
    • Alexander Cohen (Latham & Watkins)
    • James Lloyd (Sidley Austin)
    • Matthew Martens (Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr)

Small Business Administration

  • Small Business Administrator Nominee: Linda McMahon (World Wrestling Entertainment)
  • Transition Team:
    • Mary Anne Bradfield (Accelerated Development & Support Corp.; former NRA lobbyist)
    • Christine Toretti (Palladio, LLC)
    • Deanna Bass (Bass Public Affairs)
    • Anthony Parker (Parker Tide Corporation)
    • William Manger (Brock Capital Group)
    • Anthony Paranzino (University of Wisconsin)
    • A. Joseph Shepard II (Archway Capital)

Office of US Trade Representative

  • Transition Team:
    • Rolf Lundberg (The Lundberg Group) - managing trade reform for the transition team
    • Dan Dimicco (retired, Nucor)
    • Robert Lightzier (Skadden Arps Slate Meagher & Flom) former US steel lobbyist)
    • Nova Daly (Wiley Rein)
    • Stephen Vaughn (King & Spaulding)
    • Jeff Gerrish (Skadden Arps Slate Meagher & Flom)
    • Lawrence Kogan (The Kogan Law Group)

Consumer Financial Protection Bureau

  • Transition Team:
    • Paul Atkins (Patomak Global Partners LLC; former SEC Commissioner)
    • CJ Jordan (Jordan Management Group)

Office of Management and Budget (OMB)

  • OMB Director Nominee: Rep. Mick Mulvaney (R-SC)
  • Transition Team:
    • Linda Springer (former OPM Director for President George W. Bush)
    • Dan Kowalski (Senate Budget Committee)
    • Russ Vought (Heritage Action)
    • Justin Bogie (The Heritage Foundation)
    • Karen Evans (KE&T Partners, LLC)
    • Pat Pizzella (Federal Labor Relations Authority)
    • Mark Robbins (US Merit Systems Protection Board)
    • Paul Winfree (The Heritage Foundation)
    • David Burton (The Heritage Foundation)
    • Daniel Hanlon (Rep. Mulvaney)
    • John Gray (The Conservative Review)
    • Scott Laragy (US DOJ)

Office of Personnel Management 

  • Transition Team:
    • Kay Coles James (OPM Director for George W. Bush)
    • Paul Conway (OPM Chief of Staff for George W. Bush)
    • James Imoehl (Gloucester Institute)
    • John Mullins (The Millennium Group International)
    • James Sherk (The Heritage Foundation)

General Services Administration

  • Transition Team:
    • Bob MacKichan (Holland & Knight)
    • George Nesterczuk (Nesterczuk & Associates)
    • Robert Tompkins (Holland & Knight)
    • Casey Coleman (Unisys Corporation)
    • Charles James (Office of the Governor of Virginia)
    • Kurt Stout (Colliers International)
    • Donald Williams (Donald Williams Group)
    • Richard Milone (Jones Day)

Federal Deposit Insurance Corporation

  • Transition Team:
    • Paul Atkins (Patomak Global Partners LLC; former SEC Commissioner)
    • Bimal Patel (O'Melveny & Myers)

Office of the Comptroller of the Currency

  • Transition Team
    • Paul Atkins (Patomak Global Partners LLC; former SEC Commissioner)
    • Matthew Lusco (Regions Financial Corporation)
    • Heath Tarbert (Allen & Overy)
    • Chelsea Pizzola (Committee on Capital Markets Regulation)

Federal Trade Commission

  • Transition Team:
    • Alex Pollock (R Street Institute)
    • Paul Atkins (Patomak Global Partners)
    • Robert Barker (Law Office of Robert Barker)
    • Jeffrey Dinwoodie (Davis Polk & Wardwell)
    • Chelsea Pizzola (Committee on Capital Markets Regulation)
    • Tad Lipsky (Latham & Watkins)

Financial Stability Oversight Council

  • Transition Team:
    • Alex Pollock (R Street Institute)
    • Kyle Hauptman (Main Street Growth Project)
    • Julie B. Lindsay (Citigroup)

Commodity Futures Trading Commission

  • Transition Team: Sharon Brown-Hruska (NERA Economic)

Farm Credit Administration

  • Transition Team:
    • Sharon Brown-Hruska (NERA Economic)
    • William L. Anderson (Patomak Global Partners)

Export-Import Bank

  • Transition Team:
    • Bradley Bondi (Cahill Gordon & Reindel)
    • Chelsea Pizzola (Committee on Capital Markets Regulation)

National Credit Union Administration

  • Transition Team:
    • Mark Fryzel (Michael Fryzel & Associates)
    • Peter Barrett (Barrett Capitol Strategies)
    • Chelsea Pizzola (Committee on Capital Markets Regulation)

Federal Housing Finance Agency

  • Transition Team:
    • Timothy Bitsberger (BNP Paribas)
    • Michael Ahern (Donnelly Partners)
    • Edward Pinto (AEI)
    • Alex Pollock (R Street Institute)

Social Security Administration

  • Transition Team:
    • Tom Leppert (former CEO, Kaplan)
    • David Black (CHS Inc.)

Federal Energy Regulatory Commission

  • Transition Team:
    • Travis Fisher (Institute for Energy Research)
    • Sean Cunningham (Balch & Bingham)

Nuclear Regulatory Commission

  • Transition Team: (Institute for Energy Research)

Federal Communications Commission

  • Transition Team:
    • Jeff Eisenach (NERA Economic Consulting)
    • Mark Jamison (University of Florida)
    • Roslyn Layton (Aalborg University)
    • David Morken (Bandwidth.com Inc.)
    • Carolyn Roddy (Law office of Carolyn Tatum Roddy)
    • Patricia Paoletta (Harris, Wiltshire & Grannis)

National Aeronautics and Space Administration

  • Transition Team:
    • Christopher Shank (retired, House Science Committee)
    • Greg Autry (University of Southern California)
    • Jack Burns (University of Colorado)
    • Steve Cook (Dynetics, Inc.)
    • Rodney Liesveld (retired, NASA)
    • Sandra Magnus (American Institute of Aeronautics and Astronauts)
    • Jeff Waksman (formerly US House of Representatives)
    • Charles Miller (NexGen Space)

National Science Foundation

  • Transition Team: Christopher Shank (House Science, Space, Technology Committee)

Commission on Civil Rights

  • Transition Team: Earl Matthews (US Army)

Equal Employment Opportunity Commission

  • Transition Team:
    • Eric Dreiband
    • Earl Matthews (US Army)

Government Printing Office

  • Transition Team: Jason Klitenic (Holland & Knight)

National Archives and Records Administration

  •  Transition Team: Jason Klitenic (Holland & Knight)

Indian Gaming Commission

  • Transition Team: Doug Domenech (Texas Public Policy Foundation)

Federal Labor Relations Authority

  • Transition Team: Loren Smith (Capital Alpha Partners)

Federal Mediation and Conciliation Service

  • Transition Team: Loren Smith (Capital Alpha Partners)

National Mediation Board

  • Transition Team: Loren Smith (Capital Alpha Partners)

Pension Benefit Guaranty Corporation

  • Transition Team: Loren Smith (Capital Alpha Partners)

Postal Regulatory Commission

  • Transition Team: Jason Klitenic (Holland & Knight)

US Postal Service

  • Transition Team: Jason Klitenic (Holland & Knight)